DOLAR

28,9266$% 0.03

EURO

31,2837% 0.44

GRAM ALTIN

1.887,61%0,22

BİTCOİN

1247097฿%-1.82017

ETHEREUM

67811Ξ%3.84273

RİPPLE

18.53%1.70125

a

BİLİM KURULU ARDINDAN ALINAN KARARLAR AÇIKLANDI!

Koronavirüs Bilim Kurulu dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Başkanlığı'nda toplandı. Toplantının ardından kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantıda alınan kararları aktardı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Basın toplantısında Bakan Koca hastanede yatan ve tedavi gören vatandaşların çoğunun koronavirüs aşısını yaptırmadığını belirterek, vatandaşları aşı olması konusunda uyarılarda bulundu.

d

Sağlık Bakanlığı koronavirüs Bilim Kurulu dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Başkanlığı’nda ana gündem maddesi eğitim olarak toplandı. Yapılan toplantıya Milli Eğitim Bakanı Mahmur Özer ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar katıldı. Toplantının ardından kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantıda alınan kararları kamuoyu ile paylaştı.

YÜKSEK VAKALARIN NEDENİ AŞI OLMAYAN KİŞİLER!

Basın açıklamasında konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ”Bugün 18 yaş ve üzeri nüfusumuzun yüzde 78’inden fazlası tek doz, yüzde 60’ından fazlası da iki doz aşı ile aşılanmış durumda. Sizlere aşılama programı başlarken tünelin ucundaki ışık görüldü demiştim. Bugün tünelin çıkışı görünüyor diyebilirim. Acı hatıralarımıza dönmemek üzere arkamıza bakmadan ilerlemek zorundayız. Bu süreçte yarım bırakmaya gelecek işimiz yoktur. Son 4 haftada vaka sayılarındaki artışın özellikle aşı olmamış kişilerden kaynaklandığını daha önce de ifade etmiştik. Merak edenler için bazı istatistikleri paylaşmak isterim. Bugün itibarıyla aktif vakalarımızın yüzde 81’i tam aşılı olmayan kişilerdir. Yani 500 bine yakın olan aktif vakamızın yüzde 81’i tam aşılı olmayan kişilerden oluşmaktadır. Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90’ı da yine tam aşılı olmayan kişilerdir. Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 10’a yakını tam aşılı kişilerdir. Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 90’ı ya hiç aşı olmamış veya aşıları eksik kişilerdir.” ifadelerine yer verdi.

EĞİTİMİN EKSİK KALMASI BUGÜN VE GELECEĞİMİZ İÇİN ÇOK ÜZÜCÜ!

Açıklamalarına devam eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca eğitim konusuna değinerek ”Salgın hastalık sebebiyle gençlerin eğitiminin eksik kalması bugün ve geleceğimiz için çok üzücüdür. Bunun için salgınla mücadelede her koşullarda okulları açık tutmak en önemli önerimizdir. Okullarda kalabalık ortam oluşmaması için tedbirleri ve kuralları içeren rehberleri uygulayacağız. Ancak endişesi olan velilerimiz olabilir. ‘Acaba okullarda çocuklarımıza hastalık bulaşabilir mi’ sorusu sorulabilir. Eğer öyle düşünüyorsak, önce veliler olarak bizler tedbirlere uymalıyız. Günlük hayatla tedbirin çelişmediğini göreceğiz. Bu dönemde öğrencilere örnek olacağız. Veliler olarak da örnek olacağız. Kendi çocuklarımızı da korumak için ve onlar için tedbirli olmak, çocuklarımızın sınıf arkadaşlarını da korumak anlamına geliyor. Her bir velimiz kendi çocuğunu ve onun da sınıf arkadaşlarını korumak adına tedbirlere azami değer göstererek zaman kaybetmeden aşı oldu. Hep birlikte çaba gösterirsek, ‘zil sesinden sonra alarm sesi gelir’ diyenleri haksız çıkarırız. Çıkarmalıyız ve inanıyorum ki çıkaracağız.* Eğitimi ailelerin ve öğretmenlerin göstereceği ciddiyetin farkında olmadan değerlendirmek yanlış olur. Öğretmenlerimizin motivasyonu hepimizden büyük olacak. Kendi sağlıkları kadar öğrencilerine sevgileri söz konusu. Bilim Kurulu özellikle yeni dönemde hiçbir şekilde okulların kapanmasını gündemine almak istemiyor. Yeni dönemde salgın okulların kapanma sebebi olmayacak. Çünkü artık elimizde aşı var. Tüm vatandaşlarımızın sorumluluklarını bilerek ve özellikle tedbirlere uymalarını ve bir an önce aşılarını bu sorumluluğun getirisi olarak yaptırmalarını bekliyoruz. Biz okulları kapatmak değil, en fazla sınıf kapatılabilir, onu bile kapatmak istemiyoruz. O nedenle toplum, vatandaşlarımız, velilerimiz, herkes bize bu noktada destek olsun.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖZER’DEN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI!

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısına katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın konuşmasını yapmasının ardından yüz yüze eğitim ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Özer yaptığı açıklamada ”Öncelikle okullarımızı 5 gün yüz yüze eğitime açmada sürekli bize rehberlik eden, yardımcı olan, koordinasyon sağlayan Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’na şükranlarımı sunuyorum. Bildiğiniz gibi COVID-19 salgını dünyayı etkisi altına aldığı andan itibaren sosyal hayattan tüm alanları olumsuz etkiledi ve mecburi bir değişime zorladı. Bizlerde öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın salgından en az düzeyde etkilenmesi için Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyelerimiz ile eşgüdümlü çalıştık ve sağlığı önceleyerek kararlar aldık. Hepinizin bildiği gibi Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF gibi uluslararası kuruluşlar eğitimin kesintisiz olarak devam etmesinin hayati önem taşıdığının altını çiziyorlar. Unutmayalım ki uzaktan eğitim ne kadar başarılı olursa olsun asla yüz yüze eğitimin yerine geçemez. Bugün artık çocuklarımızın arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle sınıf ortamında eğitim görmesi elzemdir.” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Goalball Milli Takımı, Altın Madalyanın Sahibi Oldu!

HIZLI YORUM YAP

r