DOLAR

13,8249$%0.19

EURO

15,6488%0.35

GRAM ALTIN

790,37%0,16

BİTCOİN

704754฿%4.79789

ETHEREUM

60184Ξ%5.22074

RİPPLE

11.56%4.8888

a
X

ASIRLIK ÇINAR DİMDİK AYAKTA

Sarayköy’de Osmanlı döneminden kaldığı iddia edilen asırlık çınarlar Sarayköy’ün kuruluşu ve belki de daha da uzun bir süredir şehrin bekçiliğini yapmaya devam ediyor.

İnsanın yaşamını devam ettirmesinde ki en büyük rolün sahibi hava yani oksijen olurken milyonlarca insanın  solumunu tekrardan doğaya kazandıran ağaçların değeri yadsınamaz bir gerçektir. Ağacın ve elden geldiği kadar ağaçlandırmanın önemini asırlar öncesinden anlayıp bizlere miras bırakılan ağaçlardan bazıları ise hala hayatla olan mücadelesine devam ediyor. Sarayköy’de de yüzyılı aşan süreçte hala dimdik ayakta duran ağaçlar var, İşte o ağaçlardan ikisi de her gün önünden bir sürü vatandaşın geçtiği Hükümet önü olarak bilinen noktada yer almakta.

Çevrede ki vatandaşlardan ve Sarayköy’ün en yaşlı muhtarı unvanını  elinde tutan Bala Mahalle Muhtarı Salih Büyüktarakçı’dan alınan bilgiler ile, tam olarak ne zaman ve kim tarafından  dikildiği bilinmeyen ağaçların  Osmanlı döneminden kalmış olabileceği iddia edildi. Tarih içerisinde binlerce insan için yaz aylarında bir gölgelik ve dinlenebileceğiniz bir alan olurken de zaman zaman da bir çok acıların başladığı ve bittiği nokta olmuştur. Ağaçla ilgili edinilen bilgilerden en yürek burkanı ise bir yerden insanlara yaşam kaynağı olurken bir yerden de bir bazıları için darağacı olduğu iddialar arasında. Uzun yıllara  paralel olarak köklerini sağlamlaştıran çınarlara hak edilen koruma ise zaman içerisinde Aydın Kültür Varlıklarını koruma kurumu tarafından sağlanmış. Tam olarak hangi yılda koruma altına alındığı bilgilerine tam olarak ulaşılamasa uzun yıllar öncesinde koruma altına alındığını ve çevresini de ördükleri bilgisi paylaşıldı. Günümüzde ki görünümünde içi tamamen oyulmuş durumda olan ağaçların dallarına doğru gidildikçe hayat dolu olduğunu görmemek imkansız.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

IRKÇILIĞA KARŞI SEVGİ İLE SARILDILAR

HIZLI YORUM YAP

r