DOLAR

28,9208$% 0.08

EURO

31,4850% -0.1

GRAM ALTIN

1.924,02%1,84

BİTCOİN

1141269฿%1.71475

ETHEREUM

62298Ξ%3.00451

RİPPLE

17.89%1.09633

a

Milletvekili Şahin Tin, OSB’ler ve enerji alanındaki düzenlemenin ayrıntılarını paylaştı…

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Organize Sanayi Bölgelerinin planlama, kuruluş ve kamulaştırma sürecinin hızlandırılması, kriterler çerçevesinde yeşil OSB’lerin TSE tarafından sertifikalandırılması ve daha güçlü OSB’lerin kurulması gibi konuları içeren teklifin TBMM Genel Kurulunda yasalaştığını duyurdu. Şahin Tin; “Güçlü yarınlar için güçlü OSB’lerin önünü açtık” dedi.

d

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, OSB ve enerji alanında düzenlemeleri içeren teklifin TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştığını söyledi. Milletvekili Şahin Tin; “Yeşil Organize Sanayi Bölgesi” tanımının sanayi literatürüne kazandırıldığını, bu OSB’lerin belirlenen kriterler kapsamında TSE tarafından sertifikalandırılacağını, Yeşil OSB olmak için hazırlanan projelerin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca kredilendirilerek öncelikli değerlendirileceğini vurguladı. Şahin Tin, düzenleme ile doğal gaz ithalatına hem BOTAŞ, hem de özel sektör tüzel kişileri açısından serbestlik getirildiğini, ihraç edilen doğal gaza ilişkin iletim tarifelerinin yurt içi iletim tarifelerinin tabi olduğu kısıtlamalara bağlı olmayacağını ifade etti.

“OSB KURULUM SÜREÇLERİ HIZLANDIRILDI”

Organize Sanayi Bölgelerinin planlama, kuruluş ve kamulaştırma süreçlerinin hızlandırıldığını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’na kaynak ve enerji verimliliği, yalın üretim, endüstriyel atık işbirliği ve çevreye duyarlı uygulamaları ile öne çıkan çevresel, ekonomik, sosyal ve yönetimsel açıdan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca belirlenen kriterler kapsamında TSE tarafından sertifikalandırılan OSB’leri kapsayacak “Yeşil OSB” tanımı eklendi. OSB’lerde ortak kullanım alanı, OSB büyüklüğünün yüzde 5’inden az, hizmet ve destek alanlarının oranı ise OSB büyüklüğünün yüzde 15’inden fazla olamayacak. Sanayi alanı olarak belirlenen yerlerde, planı onaylayan idarenin görüşünün alınması ve imar planına esas jeolojik ve jeoteknik etüt yapılması kaydıyla OSB yer seçimi işlemi yapılmadan OSB alanı kesinleştirilecek. Belirlenen şart ve sürelerde yatırım yapmayı taahhüt eden parsel maliklerine, kamulaştırma yapılmadan seçilen alanda OSB tarafından yer verilebilecek. Taahhüdü yerine getirmeyenlerin taşınmazları ise kamulaştırılacak” dedi.

“YEŞİL OSB ÖNCELİKLİ OLACAK”

Milletvekili Şahin Tin, OSB yer seçimi kesinleştirilen alan, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri ile vali tarafından imzalanan kuruluş protokolünün onaylanmasının yanı sıra sicile kaydedilmesiyle OSB kuruluşunun tüzel kişilik kazanacağını belirtti. Şahin Tin; “OSB olarak sınırları kesinleştirilen alanlarda, acele kamulaştırma kararına istinaden mahkemece takdir edilen taşınmaz bedelinin banka hesabına yatırılması ve acele el koyma kararı verilmesinin ardından yatırımların gecikmemesi için OSB tarafından altyapı inşaatı ve tahsis yapılabilecek, yatırımlar için ruhsat ve izinler verilebilecek. Yeşil OSB olmak için hazırlanan projeler, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca kredilendirilecek ve öncelikli olarak değerlendirilecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

DEVA Partisi Heyeti Çal Ve Bekilli’de Vatandaşla Buluştu!

HIZLI YORUM YAP

r