DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
X

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü!

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününde Otizmi fark et öğren, öğret!

Otizm genellikle doğuştan gelen ve yaşamın ilk üç yılında fark edilen nöro-gelişimsel bozukluktur. Genellikle ilk altı ayda fark edilebilinen belirtiler sayesinde erkenden teşhis edilebilir.

Göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı hareketler otizm belirtileri arasında yer alıyor.

Günümüzde 68 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya gelmekte. Bu gelişimsel bozukluğun tek çaresi ise erken tanı ve yoğun özel eğitimdir. Bu eğitimler erken tanı ile birleştiğinde otizmli çocukların genellikle ergenlik döneminde diğer insanlardan farkı azalarak rehabilitasyonu sağlanmış oluyor.

2 Nisan, Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir.2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü münasebetiyle Nisan ayı başta olmak üzere tüm yıl boyunca yurt genelinde çeşitli farkındalık faaliyetleri düzenlenmekte ve sağlık personelinin, çocuk alanında çalışan diğer meslek gruplarının ve anne-babaların farkındalık düzeylerinin arttırılmasına yönelik eğitimler yapılmaktadır.

Türkiye’de yaklaşık 2 milyon otizmli birey olduğu biliniyor. Bunlardan yüz binlercesi 0-14 yaş grubunda ve özel alt sınıflarda, kaynaştırma eğitimlerinde yer alıyor, diğerleri ise evlerinde eğitim almadan bekliyor.

Otizmli olup da sadece bireysel özel eğitimle sosyal hayata kazandırılabilecek olan bireyleri bilinçlendirmek için bugün tüm dünyada farkındalık günü olarak anılıyor ve konu hakkında düzenlenen etkinliklerle insanlar bilinçlendiriliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Denizli’de hırsızların planları suya düştü! Kablo çalmak için çıktıkları trafodan düşerek yaralandılar!

HIZLI YORUM YAP

r