DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
X

Attuoda Antik Kenti’nin yüzey araştırmaları tamamlandı

Dünyada yaşamın kesintisiz sürdüğü ender antik kentlerden birisi olan Attuoda (Attuda) Antik Kenti’nin yüzey araştırma çalışmaları sona erdi. Antik kentin kaderini değiştirecek yeni çalışmalarla ilgili Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Ahmet Kutluhan, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş ve araştırma ekibi istişarelerde bulundu

Sarayköy’ün Hisar Mahallesi’nde bulunan Attuoda (Attuda) Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılması ve tanıtılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, Pamukkale Üniversitesi ve Sarayköy Belediyesi bir araya geldi. PAÜ Arkeoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Bilge Yılmaz Kolancı başkanlığında 40 bilim insanı tarafından antik kentte 2021 yılından bu yana yüzey araştırma çalışmaları sürdürüldü. 2023 yılında başlatılan yüzey araştırma çalışmaları ise 22 Eylül’de sona erdi.

Attouda araştırma heyet üyelerinin 3 yıl boyunca sürdürdüğü çalışmalarda yerleşimin arkeoloji potansiyeli ile birlikte Türk İslam dönemi, jeolojik yapısı, florasi, faunasi, jeofiziği, kırsal mimari mirası, somut olmayan kültürel mirası gibi çeşitli alanlarda ve bilim dallarında araştırmalar gerçekleştirildi. Önemli bilgilerin ortaya çıktığı araştırmanın en dikkat çeken yönü ise MÖ. 2yy olduğu tahmin edilen antik kentin geçmişinin arkeolojik verilerle MÖ. 7.yy uzandığının tespit edilmesi oldu.

Başarılı çalışmalara imza atılan 3 yıllık çalışmaların ardından Attuoda Antik Kenti’ni PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ziyaret etti. Rektör Kutluhan’a Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, Doç. Dr. Bilge Yılmaz Kolancı, sanat tarihi bölümünden Dr. Mustafa Ekmekci, Hisar Köy Attouda Turizm ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Tarık Urgan, Hisar Mahalle Muhtarı Aşkın Şen eşlik etti.

Hisarlı vatandaşlar ise misafirlerini yöresel lezzetlerinden olan katmer ve saraylı tatlısı ikram ederek karşıladı. Sıcak karşılamanın ardından Rektör Kutluhan, Belediye Başkanı Özbaş ve beraberindeki ekip Doç. Dr. Kolancı’nın rehberliğinde Attouda Antik Kenti’ni gezerek yeni yapılacak çalışmalarla ilgili incelemeler yaptı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Evora İzmir’de ticaretin kapıları açılıyor!

HIZLI YORUM YAP

r