DOLAR

32,5772$% 0.17

EURO

35,0605% 0.19

GRAM ALTIN

2.447,33%0,62

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
X

BAŞKAN ZOLAN’DAN YEŞİL ENERJİ DEVRİMİ

Tarihi bir enerji yatırımına imza atan Denizli Büyükşehir Belediyesi, 1,5 milyon metrekarelik alana 90 MW kurulu gücünde güneş enerji santrali yapacak. Yılda 180 milyon KWh elektrik üretecek dev tesisin en az 30 yıl Büyükşehir ve Büyükşehir DESKİ’nin enerji ihtiyacını karşılayacağını, üretim fazlasının ise şehre sürekli bir gelir kapısı olacağını vurgulayan Başkan Zolan, “Güneş enerji santralimiz geleceğe bırakacağımız, gurur duyacağımız bir tesis olacak” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürlüğü’nün Çivril ilçesinde 1,5 milyon metrekare alanda hayata geçireceği, kurulu gücü 90 MW olacak güneş enerji santralinin ihalesini kazanan Smart Güneş Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ ile sözleşme imzaladı. İmza törenine Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürü Niyazi Türlü, Smart Güneş Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ ve beraberindekiler katıldı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, doğa ve çevreyle barışık “yeşil enerji” olarak da adlandırılan yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminden bahsederek, Büyükşehir Belediyesinin çevre hassasiyetini her zaman en üst seviyede tuttuğunu söyledi. Temiz enerji projesiyle doğa ve çevreyi kirletmeden elektrik enerjisi üreteceklerini belirten Başkan Zolan, “Daha önce kurulu gücü 2 MW olan bir güneş enerji santralimiz vardı. Bu projeyle inşallah kurulu gücü 90 MW bir güneş enerji santrali daha yapacağız. Denizli’mizde 365 gün elektrik üretecek bu yatırımla yılda 180 milyon KWh elektrik enerjisi üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

Denizli geleceğe güvenle bakıyor

Dünyada savaşlara neden olan, ülkeler arası kıyasıya bir rekabetin yaşandığı enerjinin hayati öneme sahip olduğunu ve geleceğe güvenle bakabilmenin yolunun yenilenebilir enerji üretiminden geçtiğini vurgulayan Başkan Zolan,

Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir DESKİ’nin çok ciddi miktarlarda elektrik enerjisi gideri olduğuna dikkati çekti. Altyapıdan üstyapıya, hava kirliliğinden içme suyuna Denizli’nin birçok sorununu çözerek bugünlere geldiklerini kaydeden Başkan Zolan, “Bunlar bir şehri şehir yapan, omurgayı oluşturan yatırımlardır. Enerji de olmazsa olmazımızdır. Bir ülkenin, bir şehrin geleceğe güvenle bakabilmesi için kendi enerjisini üretmesi ve geleceğe güvenle bakması gerekiyor. İnşa edeceğimiz 90 MW gücünde güneş enerji santralimiz ile inşallah Büyükşehir ve Büyükşehir DESKİ’mizin en az 30 yıl boyunca elektrik ihtiyacının tamamını karşılayacağız, enerji giderimiz sıfır olacak. İhtiyacımızdan çok daha fazlasını üreteceğimiz enerjiyi de bedeli karşılığında yaptığımız anlaşma ile TEİAŞ’a vereceğiz. Bu gelir de şehrimize, kurumumuza sürekli bir gelir kapısı olacak ve vatandaşlarımıza hizmet olarak dönecek. Güneş enerji santralimiz inşallah geleceğe bırakacağımız, gurur duyacağımız bir tesis olacak. Sadece kendi dönemimiz değil çocuklarımız ve geleceğimiz için de çok faydalı ve büyük bir yatırım olacak.”

Türkiye’nin cari açığını azaltmaya katkı sunacak

Proje alanının ekilebilir tarım arazisi olmadığını ve kıraç bir bölgede yatırımı gerçekleştireceklerini kaydeden Başkan Zolan, “Güneş enerji santralimiz ile ülkemizin enerji kaynaklı cari açığını kapatmasına katkı sunmuş ve aynı zamanda havamızı kirletmeyen yeşil enerji yatırımının da altına imza atmış olacağız” dedi. Enerji Kentleri Birliği Başkanlığını 4 yıldır yürüttüğünü ve söz konusu yatırıma bu unvanla imza atmanın mutluluğunu da yaşadığını kaydeden Başkan Zolan, “Enerji giderimizi uzun yıllar karşılayabilmek için ilk düğmeye bastık. Tesisimiz en az 30 yıl boyunca enerji ihtiyacımızı karşılayacak ve yeni teknolojilerle birlikte güneş enerji santrali kuracağımız bu bölge şehrimizin enerji üretim alanı olarak yüzlerce yıl insanımıza hizmet edecek” diye konuştu.

İçme suyunda 50 yıl, enerjide 30 yıl

Yüzyılın yatırımı olarak hayata geçirdikleri Akbaş Barajı ve içme suyu arıtma tesisi projesiyle Denizli’nin önümüzdeki 50 yıllık içme suyu sorununu ortadan kaldırdıklarını hatırlatan Başkan Osman Zolan, güneş enerji santraliyle de en az içme suyu kadar önemli olan enerji sorununu çözeceklerini söyledi. Tesisle, Büyükşehir ve Büyükşehir DESKİ’nin en az 30 yıl boyunca enerji arz güvenliğini sağlayacaklarını kaydeden Başkan Zolan, kurulu gücü 90 MW olacak tesiste üretecekleri enerjinin, Denizli’deki toplam konut sayısının yüzde 25’ine denk gelen yaklaşık 90 bin hanenin kullandığı elektrik enerjisine tekabül ettiğine dikkati çekti.

En büyük vatanseverlik

Smart Güneş Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Demirdağ ise, Türkiye’nin cari açığını azaltacak güneş enerji santrali yatırımının en büyük vatanseverlik ve milliyetçilik olduğunu vurguladı. Başkan Zolan’a çok kıymetli bir yatırım yaptıklarını belirten Demirdağ, “Ürettiğiniz her kilovatsaatle ülkemizin cari açığının kapanmasına katkı sağlayacaksınız. Dünyada yaşanabilecek enerji krizlerinden Denizli halkı en az şekilde etkilenecek. Denizli Büyükşehir Belediyesi bu yatırımla enerji krizlerinde kendi vatandaşlarını koruyabilecek” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Başkan Zolan, Demirdağ ile sözleşmeyi imzaladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ASTRONOMİ TUTKUNLARI DERİN UZAYI KEŞFETMEK İÇİN TOPUKLU YAYLASI’NDA BULUŞTU!

HIZLI YORUM YAP

r