DOLAR

28,9208$% 0.08

EURO

31,4850% -0.1

GRAM ALTIN

1.924,02%1,84

BİTCOİN

1139332฿%1.58575

ETHEREUM

62436Ξ%3.17866

RİPPLE

17.91%0.89159

a

ÇAL’IN KINALI KUZULARINI DÜNYA TANIYOR!

DENİZLİ’de Çal Belediyesi tarafından Aşağıseyit Mahallesi’nde her yıl düzenlenen “Geleneksel Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı”nda çekilen fotoğraf, UNESCO’nun (Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü) Nisan ayı dergisi The Unesco Courier Dergisi’nde, “Göçebe Festivali” adıyla yayınlandı. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Aşağıseyit Sudan Koyun Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı, geçtiğimiz yıl şap hastalığı nedeniyle kutlanamadı. Bu yıl festivalimizi düzenleyeceğiz” dedi.

d

UNESCO’nun dergisi, İpek Yolu’nda yaşanan ilginç festivaller, inançlar ve maneviyatlar, geleneksel sporlar, tekstil ve giyim konularında daha önce ödül almış fotoğrafları Nisan ayı sayısında yayınladı. The Unesco Courier Dergisi, “Koyunuyla suya atlayan Türk Çobanı” yorumuyla, yayınladığı fotoğrafın altına, “Göçebe Festivali. Denizli’nin (Türkiye) Aşağıseyit köyünde yaklaşık 850 yıldır her yıl düzenleniyor. Çoban koyunları dereye götürür ve koyunlar koyunları hiç durmadan geçmek zorunda kalır.” Yazısını yazdı. Böylece, dünyanın sayılı dergilerinden biri olan The Unesco Courier, Çal’ın kınalı kuzularını dünyaya tanıtmış oldu.

AĞUSTOS AYININ SON HAFTASI ETKİNLİK VAR

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Aşağıseyit halkının ve bölgedeki çobanların asırlardır geleneği yaşattığını, Çal Belediyesi’nin de 2014 yılından sonra organizasyonu üstlendiğini söyledi. Akcan, etkinliğin her yıl Ağustos ayının son haftası yapıldığını hatırlatarak, “Geçen yıl şap hastalığı nedeniyle yarışmaları festivalimizi düzenleyemedik. Bu yıl için hazırlıklara başladık. Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı, Türk geleneğinin devamı ve yaşatılması

adına önemli. Ayrıca, bu etkinlik bölgemizin turizm alt yapılarından en önemli köşe taşını oluşturuyor. Yıllar sonra binlerce turistin, Aşağıseyit’e geleceğini planlıyor, umut ediyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

CHP DENİZLİ İL BAŞKANI HORZUM: TEŞEKKÜRLER DENİZLİ

HIZLI YORUM YAP

r