DOLAR

32,3340$% 0.35

EURO

35,0655% 0.59

GRAM ALTIN

2.426,75%0,23

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
X

Denizli barosundan Diyanet’e suç duyurusu!

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaralar sarılmaya çalışılıyor. Bölgeye maddi ve ayni yardımlar devam ederken vatandaşlar deprem sonrası ailesini kaybeden çocuklarla ilgili evlat edinme sorularını Diyanet İşleri Müdürlüğü'ne yöneltti. Diyanet'in vermiş olduğu cevaba sosyal medyadan büyük tepki gelirken Denizli Baro'su da bu olayın takipçisi olacağımızı ve yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Afet bölgesinde arama kurtarma çalışmalarında sona yaklaşılırken vatandaşların merak konusu olan depremde kimsesiz kalan çocuklar evlat edinilmesi prosedürüyle ilgili soruların yöneltildiği Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından, “Evlat edinenle evlatlık arasındaki bu ilişki sebebiyle bir evlenme engeli doğmadığı gibi, evlatlığın kendi öz anne babasının yerine, evlat edinenin nesibesine kaydedilmesi caiz değildir” açıklaması sosyal medyada tepkilere yol açmıştı.

Verilen cevaba bir tepkide Denizli Baro’sundan geldi. Denizli Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, kurul hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıklarını açıkladı. Yapılan açıklamada, “Evlat edinme Türk Medeni Kanununa göre yapılır. Diyanet Başkanlığının verdiği cevabın Medeni Kanunda hiçbir yeri yoktur. Medeni Kanunda evlenme yasağı vardır, evlat edenin evlat edilene karşı işlediği suçlar da ebeveyni işlemiş olarak değerlendirilir ve ona göre cezalandırılır. Diyanet İşleri Başkanlığının vermiş olduğu bu cevap habis bir zihniyetin ortaya konmasından başka bir durum değildir. Verdikleri cevapla hem Türk toplumunu hem de koruyucu aile olup travma yaşayan çocuklarımızın sorumluluklarını alıp iyi niyetini ortaya koymak isteyen ailelerimizi derinden yaralamıştır. Böylesi acıları yaşadığımız bu dönemde Din İşleri Yüksek Kurulunun verdiği cevap hafızalarımızdan silinmeyecek. Çocuklarımızı Medeni Hukuku tanımıyoruz diyen bu çirkin zihniyetlerin eline asla bırakmayacağız. Denizli Barosu olarak bu olayın takipçisi olacağımızı ve yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz” ifadelerine yer verilidi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Denizli’de kıraathaneye gelen polis ekipleri kumar oynayan şahıslara suçüstü yaptı!

HIZLI YORUM YAP

r