DOLAR

32,4892$% 0.08

EURO

34,7322% 0.48

GRAM ALTIN

2.480,56%-0,22

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
X

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan’ın Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

‘’Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir.”

Bir hilal uğruna sayısız güneşlerin battığı, yokluğun varlığı, maneviyatın maddiyatı yendiği yer Çanakkale… Yüz binlerce vatan evladının birer birer toprağa düştüğü, yedi düvele “Çanakkale Geçilmez!”  dedirten büyük bir destan. Yüreklere ateşler düşüren ama bileklere kuvvet veren mücadele ruhunun vücut bulmuş halidir.   

Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle; bugünümüzü kurtaran, maziye kahramanlığını ve büyüklüğünü iade eden, bu toprakları bize ebedi vatan kılan zaferin adıdır Çanakkale.

Bastığı yerleri toprak diyerek geçmeyenlerin, uğruna toprak olduğu yerdir. Toprağı vatan kılan, rüzgârı arkasına alarak denize yazılan en büyük destandır. Okul sıralarından Gelibolu’da, Anafartalar’da, Conkbayırı’nda metrekaresine binlerce merminin düştüğü siperlere vatan için koşan evlatlarımızın emanetidir.

Çanakkale’de; kahramanlık, vatanseverlik, fedakârlık, cesaret ve iman gibi eşsiz faziletlerle harmanlanan bu ruh, nesillerimizin ruhunun da ifadesi olmuştur. Canlarını ortaya koyan ve sancağı elinden düşürmeyen 57. Alayı, Conkbayırı’ndaki kahramanca direnişi, insanlığın savaşa üstün geldiği Gelibolu’yu, top mermisini bir hamlede sırtlayan Koca Seyit’i, düşmana denizde geçit vermeyen ve savaşın seyrini değiştiren Nusret Mayın Gemisini, adına türkü yakılmış 15’lileri ve daha nice kahramanları anlatan bu büyük zafer yüzyıllar geçse de unutulmayacaktır ve insanlığa insanlık adına örnek olmaya devam edecektir.

Şehadet ölümün ötesine geçmiş, ölümü dize getirmiş en yüksek mertebedir. Aziz milletimizin ‘’Vatan mevzubahisse, gerisi teferruattır.’’ sözünün ışığında evladını, canını vatana feda eden üstün karakterinin tarihi şahididir. Aynı zamanda sadece bir savaş değil, yangın yeri cephelerde dostluğu besleyen bir yuvadır. Atatürk’ün Anzak askerlerinin annelerine söylediği şu söz tarihte eşi benzeri görülmemiş bir sözdür:“Sizler, Mehmetçikler ile yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Anafartalar komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ebediyete göç eden vatan toprağına gül olarak düşen tüm aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla yâd ediyoruz.  

Dr. Emre ÇALIŞKAN                                                                                 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Başkan Zolan: “İftar sofralarında buluşmak bizi mutlu ediyor”

HIZLI YORUM YAP

r