DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

BİTCOİN

2205360฿%0.78465

ETHEREUM

115593Ξ%0.38392

RİPPLE

19.51%2.28653

a
X

Denizli Traverten Jeoparkı protokolü imzalandı

Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve PAÜ, çok önemli jeolojik zenginliklere sahip Denizli’de, UNESCO sertifikalı “Denizli Traverten Jeoparkı” kurulması için protokol imzaladı. Denizli’nin uluslararası tanınırlığını ve marka değerini daha da artıracak Denizli Traverten Jeoparkı ile kentin doğal ve jeolojik mirasını korumanın yanında jeoturizm ile sosyo-ekonomik kalkınmanın da sağlanması amaçlanıyor.

Uluslararası öneme sahip farklı ve aynı türden jeolojik miras örneklerinin bir arada bulunduğu, yönetimi planlanmış, özel doğa koruma bölgelerini ve doğal sit alanlarını kapsayan UNESCO sertifikalı Denizli Traverten Jeoparkı kurulması için Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) arasında ortak hizmet protokolü imzalandı. Valilikteki törene Vali Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Barış Semiz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Seval Gebeş ve Ömer Faruk Özer ile akademisyenler katıldı. Başkan Osman Zolan burada yaptığı konuşmada Denizli’nin başta doğal, kültürel ve tarihi olmak üzere birçok zenginliğe sahip olduğunu, bu açıdan şehrin parmakla gösterildiğini söyledi.

Denizli’nin marka değeri daha da artacak

Denizli’nin uluslararası alanda daha fazla tanınırlığını sağlamak, değerlerine sahip çıkmak ve farkındalık oluşturmak adına gayret etmeyi sürdürdüklerini belirten Başkan Osman Zolan, “Şehrimize kazandırmayı amaçladığımız UNESCO sertifikalı Denizli Traverten Jeoparkı projesi Denizli’mizin uluslararası bilinirliğini ve marka değerini daha da artıracak. Başta Pamukkale’deki travertenlerimiz olmak üzere birçok alanda güzelliklerimiz var. Jeolojik anlamda üniversitemiz ve çok değerli hocalarımız çalıştılar, gayret ettiler. Bize düşen Sayın Valimizin koordinesinde bu işe destek vermek, Denizli’mize artı değer sağlamaktır” diye konuştu.

“Bugün 6 Ekim Dünya Jeoçeşitlilik Günü”

Denizli’nin turizm çeşitliliğini daha da artıracak proje ile kentin tanıtımına büyük bir destek verileceğini vurgulayan Başkan Osman Zolan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu protokol ile hem tanıtım anlamında önemli çalışmalar yapmayı hem de ileriki safhalarda UNESCO tarafından belirlenen alanlar arasına girmeyi amaçlıyoruz. Bugün 6 Ekim Dünya Jeoçeşitlilik Günü. Protokolümüzün bugün imzalaması çok anlamlı oldu. Desteklerinden dolayı Sayın Valimize, değerli rektörümüze, hocalarımıza ve çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.”

Turizm çeşitliliğine büyük destek

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Kutluhan, göreve geldikleri ilk günden bu yana konuyla ilgili çalışma yürüttüklerini belirtti. Bugün imzalanan protokolün başta Denizli, turizm ve çevreyi tanımak adına sevindirici olduğunu ifade eden Rektör Kutluhan, emeği geçen herkese teşekkür ederek projenin hayırlı uğurlu olmasını diledi. Vali Coşkun da, hayırlı bir işin başlangıcına imza atmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Denizli’mizin doğal güzelliklerinden birisi olan travertenlerle ilgili hocalarımızın desteği ile inşallah Büyükşehir Belediyemizin, Pamukkale Üniversitemizin destekleriyle hep beraber jeoparkın oluşturulması için bir yola çıkıldı. Hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından imza törenine geçildi. Vali Coşkun, Başkan Zolan ve Rektör Kutluhan, UNESCO tarafından Pamukkale’nin dünyadaki ilk 100 jeolojik miras alanından birisi olduğuna dair verilen sertifika ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Denizli Traverten Jeoparkı

Denizli’nin uluslararası bilinirliğini ve marka değerini artıracak jeoturizm, ekoturizm, kültür turizmi, gastronomi gibi alternatif turizm faaliyetleri ile ekonomik-sosyal ve kültürel açıdan kalkınmasına ve refah seviyesinin yükselmesine destek olacak. Denizli Traverten Jeoparkı ilk aşamada Pamukkale, Merkezefendi, Honaz, Babadağ, Sarayköy, Buldan, Güney ve Çal ilçelerini kapsayacak. Dünyada 41 ülkede 147 tescilli UNESCO Jeoparkı bulunduğu ifade edilirken, Türkiye’de ise sadece Kula Jeoparkı yer alıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Festival tüm hızıyla sürüyor

HIZLI YORUM YAP

r