DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
X

Denizli’de Anadolu Parsı aranacak!

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Denizli’nin de aralarında bulunduğu 18 ilde foto kapanlarla Anadolu Parsı arayacak. Öncelikli olarak aramalarda dişi ve yavrular üzerine yoğunlaşılacak. Anadolu parsının öldürülmesinin cezasının ise 1 milyon lira olduğu duyuruldu.

Anadolu parsı ya da leoparı, Orta Doğu ve Batı Asya’da yaygın olan İran parsının Anadolu’da yaşayan bir ırkıdır.

Anadolu Parsı’nın boyu 200–250 cm, ağırlığı dişilerde 35–50 kg, erkeklerde 45–70 kg civarındadır. Yaklaşık ömrü 20 yıldır. Çok çevik olan Anadolu parsı, etoburdur ve geyik, yaban keçisi, yaban domuzu, küçük memeliler ve kuşlar gibi hayvanlar av yelpazesini oluşturur.

Öğretim Üyesi Yasin Ünal Anadolu Parsının tarih, kültür ve biyo çeşitlilik açısından değerli bir yaban hayvanı olduğunu belirterek “1965 yıllardan sonra ülkemizde yok olduğu biliniyordu fakat 2019 yılında koruma amaçlı yapılan Tarım Orman Bakanlığı tarafından kurulan foto kapanlara takıldı ve ardından bu çalışmaya biz doğal DKMP 6. Bölge Müdürlüğü ve ISUBU iş birliğinde başlandı ve o günden itibaren geçen yaklaşık 4 yıl süre içerisinde bu tür ülkemizde şu anda takip ediliyor, araştırılıyor bununla alakalı foto kapan yöntemi kullanılıyor ve türün yarışı hakkında sürekli veri sağlanıyor. Bu veriler de yine var Tarım Orman Bakanlığı DKMK 6. Bölge Müdürlüğünde ve üniversitemizde şu anda saklı halde bulunuyor” şeklinde açıklamalar yaparken, Osmaniye, Adana, Mersin, Antalya, Burdur, Isparta, Denizli, Muğla, İzmir ve Manisa gibi birçok illerde Anadolu parsının foto kapanlarla aranacağını açıkladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Meteoroloji duyurdu, Denizli’de kara bulutlar bir süre daha dağılmıyor!

HIZLI YORUM YAP

r