DOLAR

32,5564$% 0.14

EURO

35,1559% 0.36

GRAM ALTIN

2.448,44%0,67

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
X

“MALİ TATİL; Bu yıl 4 – 20 TEMMUZ 2023 Tarihleri Arasında Uygulanacak”

30.06.2007 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 5604 sayılı Mali Tatil Kanunu’na göre; "Her yıl Temmuz ayının birinden yirmisine kadar (yirmisi dahil) Malî Tatil uygulanır. Buna göre, 2023 yılı Mali Tatil uygulaması; 4 Temmuz 2023 Salı günü başlayacak, 20 Temmuz 2023 tarihinde sona erecektir.

Mali Tatil, Vergi Mükelleflerine, İşverenlere, Sigortalılara ve dolayısıyla hem Devlete, hem de Kamuya Hizmet Üreten, sayıları; çalışanlarıyla birlikte 1 milyonu aşkın Muhasebe Camiası için büyük önem arz ediyor.

Mali Tatil; Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirleri ilgilendirdiği gibi, Mali İdareyi, Vergi Mükelleflerini, Sosyal Güvenlik Kurumuna Prim ödeyen İşveren ve Sigortalıları da yakından ilgilendiriyor.

Kamu harcamalarının en temel kaynağı Vergidir.

Vergi, yurttaşlık görevidir.

Bu bilinçle; vergi ödevini yerine getiren Vergi Mükellefleri ile onların bu ödevlerinin yerine getirilmesinde sorumluluk üstlenmiş Mali Müşavirler Meslek Mensupları, Maliye ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi Kamu İdaresi Çalışanlarına yılda bir defa da olsa bir nebze nefes aldıracak olan Mali Tatil’i önemsiyoruz.

Mesleğimiz için önemli bir kazanım olan Mali Tatilin gerçekçi ve yaşanılabilir bir şekle kavuşturulması için de mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu vesileyle, Mali Tatilden kaynaklı kısıtlanmış Haklarımızın tekrar kazanılabilmesi için her platformda olacağız.

Mali Tatil süresince; Bankaların ve Finans kurumlarının mükelleflerden istemiş oldukları Mali Tablolar konusunda daha duyarlılık göstermeleri, Vergi Mükelleflerinin ve Meslek Mensuplarımızın kısa süre de olsa tatil yapmalarının sağlanması ve Mali Tatilin amacına ulaşabilmesi için Mali Tatil kapsamında olmayan, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Mali Tatil Süresince, Belge ve Bilgi istemleri konusunda daha duyarlı davranacaklarına inanıyoruz.

Mesleği icra eden Mali Müşavir Meslek Mensuplarının, Çalışanlarının, Vergi Mükelleflerinin, İşverenlerin, Sigortalıların, Maliye ve Sosyal Güvenlik Kurumu Çalışanları gibi Vergi Ödevlerinin yerine getirilmesinde özveri gösteren kesimlerin; tüm yılın yoğunluğunu, yorgunluğunu, üzerlerinden atmaları, yeni dönemi planlamaları, kendilerine ve ailelerine beyanname ve bildirimler arasına nitelikli zaman ayırabilmeleri için, Mali Tatilin kesintisiz olarak her yıl Temmuz ayı boyunca tam olarak uygulanması, bu süre içerisindeki Tüm Beyanname ve Bildirimlerin izleyen ayın bildirimleri ile beraber birleştirilerek yapılmasının sağlanması halinde; Mali Tatil gerçek anlamını bulacaktır.

Öte yandan, Mali Tatil dolayısıyla; işlerini yaptığımız, Vergi Mükellefleri ile Sosyal Güvenlik yükümlülerinin ödevlerini her yıl olduğu gibi sağlıklı olarak yerine getirebilmeleri ve aksatmadan yürütmek üzere, gerek Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odamızda ve gerekse İl merkezi ve İlçelerimizdeki Muhasebe Bürolarımızda gerekli tedbirler alınmıştır.

Yine, Mali İdaremiz, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğümüz, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz ile koordineli bir şekilde, Mali Tatilin sorunsuz uygulanması noktasında gerekli görüşmeler yapılmıştır.

Kamuoyuna Saygıyla duyurulur. 4 Temmuz 2023-Salı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

LGS Adaylarına “Tercih Danışmanlığı” Hizmeti Başladı!

HIZLI YORUM YAP

r