DOLAR

31,0708$% 0.17

EURO

33,6790% -0.05

GRAM ALTIN

2.032,04%0,76

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
X

PASİF İÇİCİLERDE KANSER RİSKİ

                                                                                                                                           

Denizli Özel Egekent Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Uzm. Dr. Nail ÖZHAN sigaranın akciğer kanseri üzerindeki önemli etkilerine dikkat çekti.

Dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin hem kadında hem erkekte akciğer kanserinde yüksek olduğunu belirten Dr. Nail Özhan “akciğer kanserinin en büyük nedenlerinden olan günlük içilen sigara sayısı, sigara içme süresi, erken başlama yaşı, dumanı derin çekme ve katran miktarı  ve sigara dumanına pasif olarak maruz kalınması  akciğer kanseri riskini artırmaktadır” dedi.

Pasif içicilik, kendi sigara içmediği halde çevresel tütün dumanına maruz kalınmasıdır olarak tanımlayan Dr. Nail Özhan “Pasif içicilik kalp hastalıkları ve diğer rahatsızlıklara neden olabileceği gibi akciğer kanseri riskini de artırır. Kendileri sigara içmedikleri halde ev veya işyerlerinde pasif olarak dumana maruz kalan kişilerde akciğer kanseri gelişme riski %20-30 artmaktadır. Çünkü sigara dumanında 7 binden fazla kimyasal bulunuyor ve bunların yüzlercesi zehirli, 50’den fazlası ise doğrudan kanser yapıcı özelliğe sahip.” diye belirtti.

DR. NAİL ÖZHAN

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

GEKA DESTEĞİYLE ÇAL’A YÜRÜYÜŞ VE BİSİKLET PARKURLARI YAPILACAK.

HIZLI YORUM YAP

r