DOLAR

32,5865$% 0.24

EURO

35,0958% 0.29

GRAM ALTIN

2.453,22%0,86

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
X

PAÜ Hastanesinde Çocuk Kalp Hastalıklarının Erken Tanı ve Tedavisinde Yeni Bir Başarı Daha

Öksürük ve ateş şikayeti ile Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil kliniğine başvuran 2 aylık bebek Yiğit Emre DEMİR zatürre tanısı ile hastaneye yatırıldı.

Çocuk doktorları tarafından yapılan muayenesinde küçük Yiğit Emre’nin kasıktan nabızları zayıf alındı, kalbinde üfürüm duyuldu ve tansiyonu yüksek ölçüldü. Prof. Dr. Dolunay Gürses, Dr. Öğr. Üyesi Münevver Yılmaz, Uzm. Dr. Merve Oğuz ve Uzm. Dr. Emine Sayın’dan oluşan Pamukkale Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji ekibi tarafından yapılan ekokardiyografisinde ana atardamarında ciddi düzeyde darlık (aort koarktasyonu) olduğu görüldü. Zatürre tedavisi tamamlandıktan sonra Pamukkale Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. Ahmet Baltalarlı tarafından ameliyata alınan bebek, sağlığına kavuştu.

Konu ile ilgili bilgilendirme yapan Prof. Dr. Dolunay Gürses; ”Aort koarktasyonu, kalpten vücuda temiz kanı götüren ana atardamar olan aort damarındaki darlık oluşmasıdır. Aort koarktasyonu, tüm doğumsal kalp hastalıklarının %4 ila 6’sını oluşturmakta ve yaklaşık olarak 10.000 canlı doğumda 4 hastada görülmektedir. Klinik olarak alt ekstremite nabızları alınamaz. Vücudun alt kısmının dolaşımı, ”kolleteral damarlar” denilen ince dallar ile sağlanır. Darlığın derecesine göre klinik bulgular değişebilir. Kesin tanı çocuk kardiyoloğu tarafından yapılan muayene ve ekokardiyografi ile konulmaktadır. Tanının gecikmesi halinde hastalarda kalp yetmezliğinin yanı sıra, uzun dönemde kalıcı hipertansiyon görülebilir” dedi.

Prof. Dr. Gürses hastalığın zamanında tanınması ve uygulanacak uygun zamanlı girişimim bu tür hastalarda hayat kurtarıcı olduğunu belirtti ve erken tanının önemini bir kez daha vurguladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Umudunu Mesleğinle Yaşat Projesi Açılışı Yapıldı

HIZLI YORUM YAP

r