DOLAR

32,8648$% 0.29

EURO

35,2247% 0.37

GRAM ALTIN

2.451,90%-0,23

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
X

Sarayköy’de Çam Kese Böceği istilası! Temas halinde ciddi cilt sorunlarına sebep oluyor!

Denizli'nin Sarayköy İlçesi'nde geçtiğimiz yıllara göre daha çok görülen çam kese tırtılları görenleri endişeye düşürdü. Temas edildiğinde insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olan tırtıllar hayvanlarla temas ettiğinde ise hayvan ölümlerine yol açabiliyor, ayrıca barındığı ağaca da ciddi zararlar veriyor. Sarayköylü vatandaşlar tırtıllarla ilgili gerekli önlemlerin alınması konusunda yetkililere çağrılar yaptı.

Çam kese böceği yada halk arasındaki bilinen ismi ile Çam kese tırtılı…

Bahar aylarının başlaması ile özellikle çam ağacı olan park, bahçe ve ormanlarda sıkça gördüğümüz tırtıllar göründüğü kadar masum değil.

Kış aylarında çam ağaçlarının dalları arasında ördükleri ipeksi kese içinde büyüme evresini tamamlayıp havaların ısınmasıyla birlikte keselerinden toprağa inen küçük kurtçuklar doğa ve insanlar için önemli bir tehdit unsuru.

Şubat, mart ve nisan aylarında keselerinden çıkarak beslenen çam kese tırtılları temas halinde insanların derisinde ve solunum yollarında ciddi alerjik reaksiyonlara sebep oluyor. Bu tırtıl türü hem barındığı ağaca hemde temas eden canlılara zarar veren bir tür olarak tehlike arz ediyor.

Özellikle park bahçe ve ağaçlık alanlarda bolca vakit geçirdiğimiz yaz günlerinde en çok da dışındaki ipeksi doku nedeniyle çocukların dikkatini çektiği için temas edilen tırtılların temasının hemen sonrasında soğuk kompleks yapılması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Yaz aylarında tehlike arz eden bu tür Denizli’nin Sarayköy İlçesi’nde sıkça görülmeye başlandı. Bölgede önceki yıllara göre daha çok görülen tırtıllar barındıkları ağaçlardan toprağa düştükleri andan itibaren çevredeki insanlar hayvanlar ve ağaçlar için tehlike saçıyor.

Sarayköylü vatandaşların insan sağlığını tehdit eden tırtıllardan dolayı tedirginlikleri sürüyor. Konuyla alakalı bir ilaçlama ve bir önlem alınması gerektiği vurgulanırken, hayvanlarla temas halinde ise hayvan ölümüne kadar gidebilen ciddi reaksiyonlar görülebilen kurtçuklarla ilgili bölge sakinleri yetkililerden yardım bekliyor.

Böceklerle mücadele için en etkili yöntem ise keselerin toplanarak benzinle yakılması olurken, kış aylarında ise kese bulunan dalların kesilerek ilaçlanması da tavsiye ediliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

MHP A. Adayı Geryüz, Başkan Şevik’i ziyaret etti!

HIZLI YORUM YAP

r