DOLAR

33,0758$% 0.02

EURO

36,1917% -0.05

GRAM ALTIN

2.610,35%-0,13

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
X

ŞEREF ARPACI, EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ

CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Denizli Emekli Astsubaylar Derneğini ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı 2’inci tur seçim çalışmaları kapsamında yaptığı ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP’li vekil; “ Türk Silahlı Kuvvetleri’nin cefakar kahramanları olan astsubaylarımıza yıllardır verilen ama tutulmayan sözler var. Bunların başında da görev tazminatları geliyor. 28 Mayıs’ta Türkiye kararını verdiğinde, astsubaylarımızın da sorunları çözülecek, görev tazminatları da hak ettikleri oranda verilecek” dedi.

Türkiye’de ekonomik buhran olduğuna da dikkat çeken Şeref Arpacı; “Ülkemizdeki ekonomik buhrandan elbette ki astsubaylarımız da etkilendi. TÜRK-İŞ Nisan ayı açlık sınırını 10 bin 135 lira olarak açıkladı. Bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyetinin 13 bin lira olarak hesaplandığı ülkemizde en düşük emekli astsubay maaşı 12 bin 637 lira. Bu maaş ile kirayı mı ödeyeceksin yoksa faturaları mı? Bakın Birleşik Kamu İş tarafından yapılan “Halkın Enflasyonu” araştırmasının, Nisan ayı sonuçlarına göre; son 4 aylık dönemde gıda fiyatlarındaki artış %28 olmuş. Gıda fiyatları son 1 yılda ise %100,5 oranında artmış. Eylül 2021’de 100 lira ödediğimiz gıda sepeti için bugün 428 lira ödememiz gerekiyor. Bu fahiş artışlarla vatandaşımızın başa çıkması mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.

Astsubayların özlük hakları ile ilgili talepleri de dinleyen CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı; “Astsubaylarımız, göreve başlama derecelerinin 9’a 2 olmasını, lise mezunlarında ise bu derecenin 8’den başlamasını talep ediyorlar. Bu taleplerin yasal düzenlemelerinin yapılması gerekiyor. Bunun yanında emekli aylık bağlama oranları ile ilgili olarak bazı adaletsizlikler var. Bir astsubay emekli olduğunda maaşının yüzde 50’sini, bir uzman erbaş emekli olduğunda yüzde 50’sini alabilirken, bir subay emekli olduğunda yüzde 70’ini alıyor. Yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş olan astsubaylarımızın daha rahat bir emeklilik dönemi geçirebilmeleri için bu konuda bir düzenleme yapılması gerekiyor” dedi.

Sicil affı, kademe ve derece düzenlemeleri, TSK personelinin malul maaşlarına ilişkin düzenlemeler ve lojman ve sosyal tesislerde bazı adaletsiz uygulamalara ilişkin de düzenleme yapılması gerektiğini vurgulayan CHP’li Arpacı; “Ortak Mutabakat Metnimizde de belirttiğimiz gibi biz, Millî Savunma Bakanlığı teşkilat yapısını gözden geçirecek, Kuvvet Komutanlıklarını tekrar Genel Kurmay Başkanlığı’na bağlayacağız. Askeri liseler, Harp Akademileri, kurmay subay, subay ve astsubay yetiştiren tüm okullar ile ilga edilen etkin sistemleri tekrar açacağız” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yetişkinlerin Oyun Tutkusu!

HIZLI YORUM YAP

r