DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
X

SU YOKSA, HAYAT YOK!

Denizli CHP Milletvekili aday adayı, çiftçi ve ziraat mühendisi Mehmet EFE, 22 Mart Dünya Su Günü ve 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü dolayısıyla, kuraklık ve iklim değişikliği ile ilgili problemlere değindi.

Ziraat Mühendisi Mehmet Efe yaptığı açıklamada, “Dünyada özellikle son yılların en büyük sorunlarından biri kuraklık. Öyle ki, kuraklık toplumların çevre, kalkınma, kent yaşamı, ekonomi, tarım, gıda ve sağlık olmak üzere, hayatın her aşamasını olumsuz yönde etkiliyor. Ama kuraklık en çok bizim alanımızı, tarım sektörünü vuruyor. Su yoksa, hayat yok” dedi.

2008 yılı sonrasında, 2017 ve 2022 yılında yaşanan kuraklıkla birlikte, üreticilerimizin ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını söyleyen Efe, “Ülkemizde 2023 yılı tarımsal üretim sezonu, meteorolojik açıdan çok olumlu geçmiyor. Yaşanan sel felaketleri, düzensiz yağışlar ve kış aylarının kurak geçmesi, yazlık ürün ekimleri daha başlamadan üreticimizi korkutuyor. Ülkemizin birçok bölgesinde olduğu gibi Denizli’mizde de barajlardaki su doluluk oranları, son yılların en düşük seviyelerinde ” olduğunu belirtti.

ÜRETİCİYİ SU İLE BULUŞTURMAK, ASLİ GÖREVİMİZ

Aşağışamlı ve Sarayköy Ovası’ndan başlayan ve Nazilli- Aydın- Söke’de son bulan Büyük Menderes Havzası’nın ciddi bir kuraklıkla karşı karşıya olduğuna değinen Efe, “ Büyük Menderes Havzası’na sadece yaz boyunca iki kere su verileceği söyleniyor. Denizli’de Çivril, Acıpayam, Tavas, Baklan ovalarında verimli araziler susuz kalma riskiyle karşı karşıya. Modern sulama sistemlerini bir an önce devreye sokup üreticimizin su ile buluşmasını sağlamalıyız” dedi.

Üreticilerin tarlalarını su ile buluşturmak Cumhuriyet Halk Partisi’nin asli görevidir diyen Mehmet Efe, “Geçtiğimiz yıllarda barajlarda biriken sularımız şirketlere peşkeş çekilmek yerine kamucu politikalar uygulanarak tarımsal üretime aktarılsaydı, üreticimizin yüzü de cebi de gülerdi. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak çiftçinin, üreticinin her daim yanındayız. Su, enerji ve gıda kaynaklarımız giderek azalıyor. Her yıl Dünya Su Günü ve Dünya Meteoroloji Günü ‘nünde insanların farkındalığını artırarak, iklim değişikliklerine ve doğa olaylarına dikkat çekmeyi amaçlıyoruz”.

SU KANUNU ÇIKIYOR

Cumhuriyet Halk Partisinin iktidara geldiğinde su yönetimi ile ilgili projelerine de değinen Mehmet Efe, “Tüketicilerimizin ücretsiz güvenilir, sağlıklı içme suyuna erişme haklarına, üreticilerimizin ise yeterli ve etkin modern sulama sistemleri ile tarlalarını sulama haklarına yasal güvenceye kavuşturacak bir “Su Kanunu” nu derhal çıkaracağız” diyerek sözlerini bitirdi

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Denizli’de havalar ısınırken, yağışlar da devam edecek!

HIZLI YORUM YAP

r