DOLAR

33,0707$% 0

EURO

36,2025% -0.02

GRAM ALTIN

2.617,13%0,12

BİTCOİN

฿%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
X

PAÜ Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Eğitim ve Öğretim Açılış Töreni Düzenledi

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı’nda ilk kez öğrenci kabul eden ve toplamda 40 öğrencisi ile yeni eğitim öğretim hayatına başlayan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü düzenlenen açılış töreni ile bölüm tanıtımını gerçekleştirdi.

PAÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesinde geçtiğimiz yıl açılan ve bu yıl öğrenci kabulüne başlayan Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü eğitim öğretim hayatına ilk adımı 40 öğrencisi ile attı. Pamukkale Üniversitesi Hierapolis Konferans Salonu’nda düzenlenen tanıtım töreninde Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Zengin, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şöhret Aktepe Dal, Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı Mukaddes Başkaya, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programda ilk olarak konuşma yapan Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şöhret Aktepe Dal şunları kaydetti: “Çok güzel, çok heyecanlı ve bence tarihi bir güne şu an tanıklık ediyoruz. Çünkü Denizli gibi bir şehirde tekstilin önde olduğu Türkiye çapında ekonomide en önde gelen alanlarından biri olmasına rağmen tekstil ve sanayi alanında bölüm yoktu. Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü yoktu. Yıllarca açılmamıştı ya da açılamamıştı veyahut da. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kutluhan sayesinde bunun gerçekten birinci elden şahit olduğum için bunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum. Gerçekten çok yoğun çabalarının sonucunda Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nü Denizli şehrine ve Üniversitemize kazandırmış oldu. Bu tabi ki tarihi çünkü bu bir milattır bundan sonra burada artık Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü olacak. Bu ne demek, marka olacak artık. Denizli’den marka çıkacak. Sadece Ege Bölgesi değil, tüm Türkiye çapında en şanslı öğrenciler. Çünkü sanayinin içine geldiler ve sanayi içinde bu eğitimi alacaklar. Ve ben de biraz da heyecandan kendi konuşmamı yapmış oldum. Çok çok heyecanlıyım. Hoş geldiniz sevgili öğrenciler.”

PAÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü hakkında kısa bir sunum gerçekleştiren Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Zengin yaptığı konuşmada şunları aktardı: “Bugün itibariyle bu sürecin hazırlıkları tamamlanmış ve eğitim öğretime 2 Ekim 2023 tarihinde Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Tekstil ve Tasarım Bölümü olarak eğitim öğretime başlamış bulunmaktayız. Tekstil ve tasarım bölümünün kurulumu için

çabayı gösteren ya da bu vizyonu bizlere kazandıran Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’a sonsuz teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. Tekstil ve Moda Tasarımı bugün iki yıllık Moda Tasarımı olarak yürütülüyordu üniversitemizde. Tekstil ve sanayinin ileri gelen illerinden biri olan Denizli’de 4 yıllık bir eğitim verilemiyordu. Bu meşakkatli süreçte de bir bölüm kurmak da kolay olmuyor. Biz ilk haberi Sayın Rektörümüzden pandemi döneminde zorluklara rağmen 2022 yılında mezuniyet programımız olmuştu. Tam bizim mezuniyet günümüzde gelen bir bilgiyi Rektör Hocam mezuniyet töreninde bizlerle paylaşarak YÖK tarafından gelen onayı bize ifade ettiler, sağ olsunlar. Bizler de çok mutlu olduk. Bu serüvende DETGİS Başkanımız Mukaddes Hanım, şahsım ve Rektör hocamın hazırlamış olduğu bir protokol bir gizli ekranda görünmeyen Rektör Yardımcımız Necip Atar’ın çok büyük destekleri var. Şu anda aramızda bulunan Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nü YKS sınavı ile kazanan öğrencilerimizden en düşük puanla giren öğrencimiz 263,37 puan ile bizi tercih etmiş ve aramıza katılmış görünüyor. Peki, en düşük puana baktığımız zaman devlet üniversiteleri arasında hangi konumdayız? Eskişehir Teknik Üniversitesi’nden sonra 2’inci sıradayız. Ben bugün gerek ilimizin tekstili ve sanayisi ile birlikte birinci sıraya yükseleceğini de bekliyorum. Programa baktığımız zaman 4 yıllık müfredatta hazırlanan dersler; temel tasarım dersi ile başlayıp temel sanat eğitimi, moda tasarımı, kumaş bilgisi, modern teknik çizim ve kalıp hazırlama gibi dönemine göre ve ağırlaşarak son sınıfa ilerleyen kurgu içerisinde. Bunların içerisinde bölümü destekleyen; bölüm içi seçmeli bölüm dışı seçmeli dersler ve YÖK’ün koyduğu formasyon derslerine öğrenci arkadaşlarımıza ders seçerken tanımlı olarak müfredat olarak karşımıza çıkıyor. Bu süreç bizim için ilerde güncellenebilir daha yeni dersler açılabilir, sadece böyle kalacak değil. Kıymetli hocalarımızın emekleri ve destekleriyle hatta sektörün ihtiyacı da dikkate alınarak ya da sektördeki talep ya da işleyişteki aksayan kısımlarda ders alan öğrenciler olsa daha iyi olur denirse bu konuda notlarımızı alarak 4 yıllık müfredatımız güncellenebilir. Biz, Rektör hocamıza çok teşekkür ediyoruz. Bu anlamda bize birçok konuda bize vizyon kazandırıyor. Sözlerime son verirken, sabrınız için teşekkür ediyorum. Bu vesileyle 2023-2024 eğitim döneminin tüm öğrencilerimize hayırlı uğur olmasını diliyorum.”

DETGİS Başkanı ve Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mukaddes Başkaya ise yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Cumhuriyetimizin 100. yılında bu bölümün açılıyor olmasından dolayı ben çok mutluyum. Sektöre, üniversitemize, şehrimize hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Denizli, tekstil sektöründe ihracatta şuanda biraz gerilese de tekstil en çok istihdam yaratan bir sektör. Biz, ihracatta geçmişten bugüne kadar müşterilerimizden talepler geldi, biz de onları yerine getirdik ve yüklemelerini yaptık ihracatını yaptık. Bu böyle

yıllarca devam etti. Tüm tasarım müşteriden geldiği için bu çok rahattı. Ama dünya değişiyor, hızla dönüşüyor ve bu hıza da yetişmek gerekiyor. Bu süreçte de bizlerin markalaşması, katma değerli ürünler yaratması önem arz ediyor. Çünkü baktığımızda rekabet çok fazla bu rekabetle başa çıkmamız için önde olmamız gerekiyor. Yıllardır bu konuda üniversite-sanayi iş birliğimiz var iki yıllık moda tasarım bölümümüz var. Dört yıllık fakülte bölümü neden yok? Bunun için bizler çok çalıştık. Dernek olarak da sektör olarak da üniversite ile iş birlikleri içerisinde olmaya çalıştık. Rektörüm Ahmet Hocam geldiğinde yanına gittiğimizde dedi ki ne istiyorsunuz? Biz sizler için ne yapmalıyız? Sektör üniversite için ne yapmalı? Sağ olsun, bunun için çok çabaladı. Hepinizin huzurunda kendisine tekrar çok teşekkür ediyorum. Bu bölüm için mücadele etti ve çok kıymetli hocamız Şöhret Hocamız da çok çabaladı. Biz de burada Denizli İhracatçılar Birliği olarak moda tasarım yarışması ve bu sene üçüncüsü olan ev ve banyo tekstil yarışması düzenliyoruz Şöhret hocamla birlikte koçluk yaptık, jüri üyeliği yaptık. Öğrencilerimize destek olduk. İstiyoruz ki dernek olarak Denizli Moda Haftası düzenlediğimizde öğrencilerimizle backstage de çalışmak isteriz. Denizli’de tekstil sektörü çok kuvvetli. Burada bizlerin kapısı öğrencilerimize daima açık. Tasarım olmazsa olmaz. Sizlerin kendini geliştirmeniz adına, Denizli’de bulunarak bu bölümde öğrenci olarak bu işe zaten önde başlıyorsunuz. Ben ve derneğimiz elinden geldiğince bütün yönetim kurulu arkadaşlarım sizlere elimizden geldiğince destek olacağız. Hepimiz için tekrar hayırlı uğurlu olsun diliyorum.”

Rektör Kutluhan: “Kökeni tekstil ve tasarım olan bu şehirde yeniden bir başlangıç yaparak bunu daha da ileriye götürme sorumluluğu içerisindesiniz.”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Bugün en mutlu günlerimizden birini yaşıyoruz. Pamukkale Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında hem birçok etkinlikle kutluyor hem de yüz yüze eğitimin başladığı bugünlerde de eğitim ordumuza katılan hocalarımız ve öğrencilerimiz açısından çok mutluluk verici sonuçları yaşamaktayız. Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nün açılması ve bugün tanıtımının yapılması hepimiz için mutluluk kaynağı oldu. Hayırlı ve uğurlu olsun. Bu bölümü tercih edip buraya gelen öğrencilerimiz sizler 8 bin yıllık kadim bir memleketin topraklarına geldiniz. Bunu Hierapoliste, Laodikeia’da, Tripolis’te göreceksiniz. Sizden önce de bu işlerin bu kadim memlekette yapıldığı, tasarımın bu topraklarda yapıldığını göreceksiniz. Ben en çok bu bölümün üniversitemizde açılmasının Laodikeia’ya bir saygı olduğunu düşünüyorum. Çünkü orada kurulan medeniyetin kalıntıları içerisinde tekstil var, tasarım var. Kökeni tekstil ve tasarım olan bu şehirde yeniden bir başlangıç yaparak bunu daha da ileriye götürme sorumluluğu içerisindesiniz. Bu bölümü bizler kurduk, bundan sonra bu bölümü geliştirmek

ileriye taşımak siz gençlere kalıyor. PAÜ öğrencisi, Üniversitemizin misyonu ‘Üreten Üniversite’ vizyonu ise ‘Üniversite hayatın rehberidir’ ile kendini yetiştiren, geliştiren bireyler olmalıdır. Üniversite eğer bir şeylere rehberlik etmiyorsa üniversite olamaz. Üniversite eğer bir şeyler üretmiyorsa üniversite olamaz. Dolayısıyla sizler üreten bir üniversitenin öğrencilerisiniz, şimdiden üretmeye başlayacaksınız. Gerçekten şehirle bütünleşmiş bir bölüm olması adına gerçekten Denizli çok büyük gayret gösterdi. İhtiyaca yönelik kurulan bu bölümümüzün Denizli’nin tekstil sektörünün markalaşmasında önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Öğrencilerimiz kendilerini gösterirlerse işini yapanın aç kalması söz konusu olmaz. İşsiz kalması söz konusu olmaz. Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümümüzün Üniversitemize Denizli’mize, ülkemize ve dünyaya hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından törende Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan bölümün ilk öğrencilerinin tamamına çiçek takdim etti. Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İlimizde Okullarda Uygulanacak Ortak Sınav Tarihleri Belirlendi

HIZLI YORUM YAP

r